Go Back   iRV2 Forums > iRV2.com COMMUNITY FORUMS > iRV2.com General Discussion
Click Here to Login
Join iRV2 Today

Mission Statement: Supporting thoughtful exchange of knowledge, values and experience among RV enthusiasts.
Reply
  This discussion is proudly sponsored by:
Please support our sponsors and let them know you heard about their products on iRV2
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
 
Old 11-28-2009, 03:34 PM   #1
Member
 
John's Avatar
 
Texas Boomers Club
Join Date: Apr 2000
Location: West Texas, USA
Posts: 79
30 lb Propane = $24.50

I know it has been a few months since I bought the stuff but was kind of shocked at the Abilene, Texas KOA when I paid that much today. What's the going rate in your areas?
__________________

__________________
John & Dottie | Texas | 2006 Teton Experience Sunrise | 2003 Ram 3500 CTD QC DRW HO 6SP 410 Gears
John is offline   Reply With Quote
Join the #1 RV Forum Today - It's Totally Free!

iRV2.com RV Community - Are you about to start a new improvement on your RV or need some help with some maintenance? Do you need advice on what products to buy? Or maybe you can give others some advice? No matter where you fit in you'll find that iRV2 is a great community to join. Best of all it's totally FREE!

You are currently viewing our boards as a guest so you have limited access to our community. Please take the time to register and you will gain a lot of great new features including; the ability to participate in discussions, network with other RV owners, see fewer ads, upload photographs, create an RV blog, send private messages and so much, much more!

Old 11-28-2009, 03:47 PM   #2
Senior Member
 
majfrizz's Avatar
 
Winnebago Owners Club
Freightliner Owners Club
Join Date: Sep 2007
Location: Somewhere Warm
Posts: 804
here locally it is $1 per lb....going up just like everything but my wages
__________________

__________________
Retired Army--Bob--2014 Tour 42QD
2015 GMC Canyon SLT Crew Cab 4WD
2001 Honda Goldwing
majfrizz is offline   Reply With Quote
Old 11-28-2009, 03:53 PM   #3
Senior Member
 
CorsairIIAT's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 602
I filled one of my #30 bottles last month for 22 and change.
__________________
"I won't be wronged I won't be insulted I won't be layed a hand on. I don't do these things to other people. And I require the same from them." (John Bernard Books) John Wayne The Shootist his last Movie.
CorsairIIAT is offline   Reply With Quote
Old 11-28-2009, 04:03 PM   #4
Administrator in Memoriam
 
Hitchhiker's Avatar


 
Appalachian Campers
Join Date: Jan 2000
Location: Buladean, NC
Posts: 8,127
The last I bought was a 20# bottle for my gas grill; cost $18.65 a couple months ago.
__________________
'11 GMC Acadia SLT AWD
'11 GMC Sierra 1500 4x4 Extended Cab
Hitchhiker is offline   Reply With Quote
Old 11-28-2009, 06:34 PM   #5
Senior Member
 
Rick Long's Avatar
 
Fleetwood Owners Club
Solo Rvers Club
Join Date: Dec 2007
Location: Some Place
Posts: 1,161
Send a message via Yahoo to Rick Long
Here in Vegas as of 11-28-09, it's going for $3.50 a gallon (that's $0.83 per pound)
__________________
1999 Fleetwood Bounder 32H
Many Places Full Time
No Dog * No Cat * No Co-Pilot
Rick Long is offline   Reply With Quote
Old 11-28-2009, 07:54 PM   #6
Senior Member
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 178
Man, are you guys getting ripped off. I work for a small propane company in northern Calif. and we are delivering propane to customers for about $1.75 a gallon right now. We sell it in any size container you bring in to our shop for less than $2 a gallon.

I guess your paying the price of "high labor" to fill your small containers, our boss doesn't feel that way.

Our local RV park was selling propane for $2.80 a gallon last month when I filled their 250 gallon tank for $1.60 a gallon. Seems like a nice profit to me.

Maybe it's selling it by the pound that is costing so much?
__________________
larry koenn is offline   Reply With Quote
Old 11-28-2009, 09:12 PM   #7
Moderator Emeritus
 
Gary RVRoamer's Avatar


 
Join Date: Jan 2000
Location: Silver Springs, FL. USA
Posts: 18,073
$1.75 a gallon (about 4 lbs) at my local hardware store here in north central Florida, but I have paid as much as $3.75 at various places, some not too far from here. Propane itself isn't real expensive, but the service for pumping it, liability insurance, etc, can add a lot to the retail price at some outlets.

Those exchange a tank services can be really expensive too
__________________
Gary Brinck
Former owner of 2004 American Tradition
Home is in the Ocala Nat'l Forest near Ocala, FL
Summers in Black Mountain, NC
Gary RVRoamer is offline   Reply With Quote
Old 11-28-2009, 09:20 PM   #8
Senior Member
 
MutinyGuy's Avatar
 
Winnebago Owners Club
Freightliner Owners Club
Join Date: Aug 2009
Location: Saddlebrooke, AZ
Posts: 478
$1.98 a gallon on Whidbey Island at the local Shell gas station.
__________________
MutinyGuy is offline   Reply With Quote
Old 11-28-2009, 09:24 PM   #9
Senior Member
 
CorsairIIAT's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 602
Quote:
Originally Posted by RV Roamer [Gary] View Post
$1.75 a gallon (about 4 lbs) at my local hardware store here in north central Florida, but I have paid as much as $3.75 at various places, some not too far from here. Propane itself isn't real expensive, but the service for pumping it, liability insurance, etc, can add a lot to the retail price at some outlets.

Those exchange a tank services can be really expensive too
I normally fill mine 200 miles away when at the stick house. 1.85 a gallon. Last month both tanks were empty and was a week and a half until trip to stick house. Had to pay what they charge here in the Mojave Desert 3.15 a gallon. Now am taking lowest tank back when ever going to the house.
__________________
"I won't be wronged I won't be insulted I won't be layed a hand on. I don't do these things to other people. And I require the same from them." (John Bernard Books) John Wayne The Shootist his last Movie.
CorsairIIAT is offline   Reply With Quote
Old 11-28-2009, 09:27 PM   #10
Senior Member
 
CorsairIIAT's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 602
MutinyGuy what is the price on base up there. The 3.15 is the base price here at China Lake.
__________________
"I won't be wronged I won't be insulted I won't be layed a hand on. I don't do these things to other people. And I require the same from them." (John Bernard Books) John Wayne The Shootist his last Movie.
CorsairIIAT is offline   Reply With Quote
Old 11-28-2009, 11:04 PM   #11
Senior Member
 
MutinyGuy's Avatar
 
Winnebago Owners Club
Freightliner Owners Club
Join Date: Aug 2009
Location: Saddlebrooke, AZ
Posts: 478
Don't know what the price is at the NAS in Oak Harbor, we live on the South end of the Island...
__________________
MutinyGuy is offline   Reply With Quote
Old 11-29-2009, 12:01 AM   #12
Senior Member
 
RedneckExpress's Avatar
 
Vintage RV Owners Club
Join Date: Jul 2006
Location: Sauvie Island, OR
Posts: 2,353
Send a message via ICQ to RedneckExpress Send a message via AIM to RedneckExpress Send a message via MSN to RedneckExpress Send a message via Yahoo to RedneckExpress
Dang, you got screwed.... It wasn't that long ago I filled my 100lb bottle for $55.
__________________
'92 Dodge W250 "Dually" Power Wagon
'74
KIT 1106 Kamper Slide-in Truck Camper
'06 Heartland Bighorn 3400RL Fifth wheel
Follow along with me in the The Journey of
RedneckExpress is online now   Reply With Quote
Old 11-29-2009, 01:09 AM   #13
Moderator Emeritus
 
Vette Racer's Avatar


 
Oklahoma Boomers Club
Join Date: Apr 2002
Location: Sand Springs, Oklahoma
Posts: 2,823
Well, I don't know what it cost per whatever but I got my 30 lb bottle filled here for 18 dollars, in fact only one because the other wasn't empty and it only cost 28 for both since the other wasn't empty. They only charge by the lbs used for filling. Sounds like some things in Okie country is right nice.
__________________
Tom
KE5NCP
2016 Silver Ram 3500 CC Dually, 2011 HitchHiker DA 349 RSB, 2014 Wrangler unlimited Rubicon
Vette Racer is offline   Reply With Quote
Old 11-29-2009, 06:48 AM   #14
paz
Senior Member
 
paz's Avatar
 
Join Date: May 2005
Location: Full-timers - Home is where we park it.
Posts: 4,716
The typical price right now for LP at Flying J is $2.89 per gallon (some locations are charging less, some more). At 4.2 pounds a gallon, that equates to $.69 a pound. That's before the $.05 a gallon discount for the RV Club card.

At the price above of $.69 a pound, it would cost $16.56 to fill a 30# bottle to 80% (24 lb).

I found campgrounds usually charge more for LP because they don't have the volume of the larger outlets. I usually look for a Flying J or a residential LP supplier that has a drive-up tank out in the yard.
__________________

__________________
2015 DRV Tradition 375KPS
2015 Chevy Duramax 3500HD LTZ Dually
Full-timers...Home is where we park it.
Check out our blog: Living Our Dream
paz is offline   Reply With Quote
Reply



Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are Off


Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Propane Issues maybe contamination??? shastaron MH-General Discussions & Problems 3 02-10-2009 07:52 PM
notIt is wise to check propane tanks before buying propane Bruce W iRV2.com General Discussion 4 06-27-2008 03:45 AM
New version Propane Campfire-in-a-Can Joe-K Gear and Product Discussions 25 05-18-2008 09:53 PM
Propane too 'rich' @ hot water heater glfprncs MH-General Discussions & Problems 7 02-27-2007 10:06 AM
Propane Leak Detector - Lesson Learned LK23 Winnebago Industries Owner's Forum 13 02-21-2006 07:49 PM

» Virginia Campgrounds

Reviews provided by


Copyright 2002- Social Knowledge, LLC All Rights Reserved.

All times are GMT -6. The time now is 10:07 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Beta 1
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.