 |
01-26-2022, 06:55 AM
|
#1
|
Senior Member
Join Date: Dec 2021
Posts: 569
|
Propane vs Electric cost per btu
What is more cost efficient for producing btu’s: electricity at $0.10 a kw or propane at $2.00?
|
|
|
 |
Join the #1 RV Forum Today - It's Totally Free!
iRV2.com RV Community - Are you about to start a new improvement on your RV or need some help with some maintenance? Do you need advice on what products to buy? Or maybe you can give others some advice? No matter where you fit in you'll find that iRV2 is a great community to join. Best of all it's totally FREE!
You are currently viewing our boards as a guest so you have limited access to our community. Please take the time to register and you will gain a lot of great new features including; the ability to participate in discussions, network with other RV owners, see fewer ads, upload photographs, create an RV blog, send private messages and so much, much more!
|
01-26-2022, 06:58 AM
|
#2
|
Senior Member
Workhorse Chassis Owner iRV2 No Limits Club
Join Date: Jul 2005
Location: USA
Posts: 5,566
|
Not enough info. What are the delivery costs for each? $2.00/gal for propane?
__________________
TandW
|
|
|
01-26-2022, 07:01 AM
|
#3
|
Senior Member
Freightliner Owners Club Holiday Rambler Owners Club
Join Date: Jun 2021
Posts: 1,629
|
When I'm parked and plugged in, I'm going to say electric.  We don't have propane any more, but when we did, it didn't cost much because we rarely used it.
__________________
2021 Holiday Rambler Armada 44LE
2021 Jeep Wrangler High Altitude toad w/Ready Brute Elite II
|
|
|
01-26-2022, 07:07 AM
|
#4
|
Senior Member
Rexhall Owners Group
Join Date: Jul 2013
Location: Beavercreek, OH
Posts: 312
|
Good info on this site. https://www.santaenergy.com/propane-vs-electricity/
In terms of energy, 1 gallon of propane equals 27 KWH of electricity, but the efficiency in specific applications has a major impact on the comparison.
__________________
Jim & Lin
|
|
|
01-26-2022, 07:11 AM
|
#5
|
Senior Member
Join Date: Dec 2021
Posts: 569
|
Quote:
Originally Posted by TandW
Not enough info. What are the delivery costs for each? $2.00/gal for propane?
|
I just need the cost comparisons at those prices. Propane is more and electricity is less for where I’m thinking. I picked rose prices because it’s easier to do the math. I’ll also need to figure in propane efficiency.
|
|
|
01-26-2022, 07:13 AM
|
#6
|
Senior Member
Join Date: Dec 2021
Posts: 569
|
Quote:
Originally Posted by 56safari
|
Thanks. That tells me what I needed to know. I actually figured it out myself and wanted someone to check my math.
|
|
|
01-26-2022, 07:20 AM
|
#7
|
Senior Member
Join Date: Dec 2021
Posts: 569
|
My actual costs when figuring electricity at $0.099 to propane at $2.17 tells me the propane needs to be about 72% efficient to break even. Anything above 72% and I will save using propane.
Is my math accurate?
__________________
2003 National Tradewinds LTC 7395
The Unbreakable Molly Brown
|
|
|
01-26-2022, 07:23 AM
|
#8
|
Senior Member
Workhorse Chassis Owner iRV2 No Limits Club
Join Date: Jul 2005
Location: USA
Posts: 5,566
|
Propane-91,452 btu/gal. Efficiency-80%=73,162 BTU/gal. Divide by 3412 BTU/KWH=21.44 X .10/KWH=$2.14.
Taxes and delivery charges need to be considered. For me, propane was a bargain 30 years ago, now it is not worth the hassle in any way. It is usually priced much higher than your proposal.
__________________
TandW
|
|
|
01-26-2022, 07:44 AM
|
#9
|
Senior Member
Join Date: Dec 2021
Posts: 569
|
Quote:
Originally Posted by TandW
Propane-91,452 btu/gal. Efficiency-80%=73,162 BTU/gal. Divide by 3412 BTU/KWH=21.44 X .10/KWH=$2.14.
Taxes and delivery charges need to be considered. For me, propane was a bargain 30 years ago, now it is not worth the hassle in any way. It is usually priced much higher than your proposal.
|
The prices I’ve stated are actual for the location I will be going to. I’m not figuring in Electric meter costs because I will need electricity anyway. Another cost to figure in is maintenance which I’m thinking will be the same for propane whether I use it for half or all of the heat. Plus I’m comparing radiant floor heat to space heaters. The floor heat feels warmer even though the temperature at thermostat level is the same.
|
|
|
01-26-2022, 10:14 AM
|
#10
|
Senior Member
Join Date: Aug 2021
Location: The Vast Tatanka Lands
Posts: 333
|
Go wood burning and be done with it! Lol.
|
|
|
01-26-2022, 06:35 PM
|
#11
|
Senior Member
Vintage RV Owners Club
Join Date: Sep 2018
Posts: 252
|
There's math, and real world.
I don't winterize. I set my thermostat for 45 as it rarely gets much colder than that. While the rig is plugged in, the only thing running really is the fridge. The Hot Water heater and furnace are on, running off Propane. It costs me about $28 every 6 weeks to refill. If I were to use the electric heat or for that matter just the electric hot water heater, I'd drive my electric bill up more than that in a week.
So I guess it's really what your "purpose" is.
__________________
Miles & Lisa
2020 Forest River "Vibe" 26RK
Skagit County, WA
|
|
|
01-26-2022, 08:35 PM
|
#12
|
Community Moderator
Join Date: Dec 2021
Posts: 4,062
|
Propane
|
|
|
01-26-2022, 10:55 PM
|
#13
|
Senior Member
Join Date: Nov 2015
Posts: 25,530
|
Quote:
Originally Posted by HenryH001
The prices I’ve stated are actual for the location I will be going to. I’m not figuring in Electric meter costs because I will need electricity anyway. Another cost to figure in is maintenance which I’m thinking will be the same for propane whether I use it for half or all of the heat. Plus I’m comparing radiant floor heat to space heaters. The floor heat feels warmer even though the temperature at thermostat level is the same.
|
Where are you going that has electricity at $0.10 a kw or propane at $2.00?
__________________
I took my Medication today. HAVE YOU?
Dodge 3500 w/Tractor Motor
US NAVY---USS Decatur DDG-31
|
|
|
01-27-2022, 10:28 AM
|
#14
|
Moderator Emeritus
Ford Super Duty Owner
Join Date: Aug 2000
Location: Bryan, TX when not traveling.
Posts: 22,799
|
Quote:
Originally Posted by Old-Biscuit
Where are you going that has electricity at $0.10 a kw or propane at $2.00?
|
It is more like:
$0.15/ kW
$3.39/ gallon on propane
Ken
__________________
Amateur Radio Operator (KE5DFR)|No Longer Full-Time! - 2023 Cougar 22MLS toted by 2022 F150, 3.5L EcoBoost Tow Max FX4 Lariat Travel with one Standard Schnauzer and one small Timneh African Gray Parrot, retired mechanical engineer
|
|
|
 |
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
|
|
Thread Tools |
Search this Thread |
|
|
Display Modes |
Linear Mode
|
Posting Rules
|
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts
HTML code is Off
|
|
|
|
» Recent Discussions |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|