Journey with Confidence RV GPS App RV Trip Planner RV LIFE Campground Reviews RV Maintenance Take a Speed Test Free 7 Day Trial ×
RV Trip Planning Discussions

Go Back   iRV2 Forums > iRV2.com COMMUNITY FORUMS > iRV2.com General Discussion
Click Here to Login
Join iRV2 Today

Mission Statement: Supporting thoughtful exchange of knowledge, values and experience among RV enthusiasts.
Reply
  This discussion is proudly sponsored by:
Please support our sponsors and let them know you heard about their products on iRV2
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
 
Old 01-25-2021, 01:20 PM   #29
Senior Member
 
Join Date: Jan 2021
Posts: 515
Quote:
Originally Posted by PS56 View Post
Travel Trailer
32,000 Base Price
2,240 Tax
2,000 Upgrades

Ram 2500
46,000 Purchase Price, Includes tax

82,240 Total Investment

(15,000) Sale Price of TT after 5 Years
(25,000) Sale Price of Ram after 5 Years

42,240 Net cost after 5 years

8,448 Avg Equipment Cost/year

Travel Trailer
250 Registration
500 Maintance
1,000 Insurance

Ram 2500

500 Maintance
1,200 Insurance

Gas 12,000 miles
1,800 Gas Towing 10mpg/$3.00/gal/6,000 miles
1,200 Gas Driving 15mpg/$3.00/gal/6,000 miles

6,450 Annual operating Costs

42,240 Equipment Cost 5 Years
32,250 Operating Costs 5 Years

80,940 Total 5 year Cost
30,000 6,000miles per year towing

2.70 Cost per mile

80,940 Total 5 year Cost
60,000 12,000miles per year towing

1.35 Cost per mile

LP Gas
Electricity
RV Parks


Did you do your math this way? The less you drive the higher the cost of ownership per mile.

I think your numbers are low.
I realized I forgot storage in the equation.

1,800/yr adds .30 and .15 respectively or total 3.00 and 1.50
PS56 is offline   Reply With Quote
Join the #1 RV Forum Today - It's Totally Free!

iRV2.com RV Community - Are you about to start a new improvement on your RV or need some help with some maintenance? Do you need advice on what products to buy? Or maybe you can give others some advice? No matter where you fit in you'll find that iRV2 is a great community to join. Best of all it's totally FREE!

You are currently viewing our boards as a guest so you have limited access to our community. Please take the time to register and you will gain a lot of great new features including; the ability to participate in discussions, network with other RV owners, see fewer ads, upload photographs, create an RV blog, send private messages and so much, much more!

Old 01-25-2021, 02:13 PM   #30
Senior Member
 
Isaac-1's Avatar
 
Join Date: Jun 2016
Location: SW Louisiana
Posts: 7,616
I incorporate the direct cost per mile into our travel planning, ie fuel and know wear factors, tires, etc. but do not include cost of ownership stuff, this is partly because most of our trips are at least 1,000 miles in length, often over 2,000.
__________________
2002 Safari Trek 2830 on P32 Chassis with 8.1L w/ 400 watts solar 420Ah LiFePo4
2017 Jeep Cherokee Overland & 2007 Toyota Yaris TOADs with Even Brake,
Demco Commander tow bar and Blue Ox / Roadmaster base plates
Isaac-1 is offline   Reply With Quote
Old 01-25-2021, 02:29 PM   #31
Member
 
Join Date: Apr 2015
Posts: 47
Total Cost Per Day Camped

I can see figuring total cost if your want to compare RV recreation to some other forms of recreations, but I wouldn't do it by cost per mile. Cost per day camped makes more sense to me.


You can compare cost per day camped to cost per day for a two week European vacation or something like that.
tcgoetz is offline   Reply With Quote
Old 01-25-2021, 10:52 PM   #32
Junior Member
 
xkimo's Avatar
 
Join Date: Jan 2021
Posts: 26
Smiles per Gallon . This is a lifestyle which if you constantly worry about the cost , well it might not be for you .
Smiles , per gallon .
xkimo is offline   Reply With Quote
Old 01-26-2021, 12:02 AM   #33
Member
 
Dr Obbins's Avatar
 
Join Date: Dec 2020
Posts: 71
New to forum and learning about the RV way of life. I see many 1/4 million dollar RVs rolling down the highway leaving $100 bills blowing in their wake behind them like leaves on a fall day. These folks are blessed and good for them.

Then there are others like me. It is not "If I have to ask, I can't afford it", rather "How can I make this work with what I have". Coming from purchasing and project management, I need a realistic total cost of an endeavor before I commit. 10mpg vs 11mpg is a 10% difference, which equals 10% more miles that can be driven for the same cost. Or that 10% savings can be budgeted elsewhere. From that point of view, total cost per mile and/or total cost per day is good information. Miles driven and days used can be estimated per year. Even if the end result is sleeping in a tent while I travel, sure beats growing old and sitting still on the couch watching TV.
Dr Obbins is offline   Reply With Quote
Old 01-26-2021, 09:02 AM   #34
NXR
Senior Member
 
NXR's Avatar
 
Join Date: Mar 2019
Posts: 4,222
Quote:
Originally Posted by wadeswink View Post
i suggest we should worry about the total cost per mile in our RVs not mpg.
If you want something to worry about, take the out-the-door price of your motorhome and divide it by the number of nights you've stayed in it.

We've had ours a year and a half and since we winter in it, about 1/3rd of the total nights have been in the motorhome.

Excluding the cost of fuel, maintenance, tolls, campground fees, insurance, and anything else we would not spend if we just had a house, we're under $800 per night!

So we're now close to "The Four Seasons on Maui" per-night cost but still well above "Disney World on-site hotel" per-night cost.

Of course, if I rationalize further and assume we'll recover 50% of our purchase price when we sell this thing, we are about at the "Disney World on-site hotel" per-night cost...

But...that also means that the cost of our real home's per-night cost just went up by a third because it's vacant for a third of the year now.

Math sucks.

Ray
__________________
2020 Forest River Georgetown GT5 34H5
NXR is offline   Reply With Quote
Old 01-26-2021, 09:08 AM   #35
Senior Member
 
Busskipper's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Location: Grasonville, MD -- Golden, CO
Posts: 6,222
Quote:
Originally Posted by NXR View Post
If you want something to worry about, take the out-the-door price of your motorhome and divide it by the number of nights you've stayed in it.

We've had ours a year and a half and since we winter in it, about 1/3rd of the total nights have been in the motorhome.

Excluding the cost of fuel, maintenance, tolls, campground fees, insurance, and anything else we would not spend if we just had a house, we're under $800 per night!

So we're now close to "The Four Seasons on Maui" per-night cost but still well above "Disney World on-site hotel" per-night cost.

Of course, if I rationalize further and assume we'll recover 50% of our purchase price when we sell this thing, we are about at the "Disney World on-site hotel" per-night cost...

But...that also means that the cost of our real home's per-night cost just went up by a third because it's vacant for a third of the year now.

Math sucks.

Ray
But generally it does not Lie...............
__________________
Busskipper
Location - Grasonville, Maryland - and/or - Superior, Colorado
2005 Travel Supreme 42DS04 - GX470 Toad
Busskipper is offline   Reply With Quote
Old 01-26-2021, 09:35 AM   #36
Junior Member
 
jcmerry's Avatar
 
Fleetwood Owners Club
Ford Super Duty Owner
Join Date: Jul 2016
Location: fuquay varina, nc
Posts: 10
Send a message via Yahoo to jcmerry
Quote:
Originally Posted by wadeswink View Post
i suggest we should worry about the total cost per mile in our RVs not mpg. We spend extra money buying small diesels because of mpg. i have neighbor with a Winnebago 25' class A, whos total cost per mile is over $1/ mile, Where mine in a 27' Coachmen class C is under .75 cents/ mile. His is higher initial cost, insurance, taxes, and maintenance. 'and did i say the local Ford dealer does my maintenance, vs who knows on this unusal diesel. maybe an even better criteria would be access to reasonable maintenance.
Being on a limited budget and not able to spend how I want, I have had to watch where the dollars go. This includes doing some repairs myself and living with a budget scaled MH, etc. But I am camping and going places and enjoying the MH life. If I was only concerned with the cost aspect of this wonderful lifestyle, I would have missed out. The same logic applies to having 3 kids, and college, and grandkids, etc. If I thought about the cost of being married and having a family before diving into it, it wouldn't make sense. Luckily it is well worth every dollar invested in both lifestyles.
__________________
John
2002 Pace Arrow
Living near Raleigh, NC
jcmerry is offline   Reply With Quote
Reply



Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are Off


Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Amps per hour? Horsepower per hour? BatteryPro Going Green 5 02-23-2015 07:04 PM
Tire revs per mile and speedometer error 37driver Class A Motorhome Discussions 9 07-26-2014 10:03 AM
Calories per Mile? ctpres iRV2.com General Discussion 5 03-12-2013 03:40 PM
One Mile Equals a Mile and a Half Dave&Kacy Alpine Coach Owner's Forum 6 02-04-2012 11:15 AM
Mile per gallon.....400 Cummins rebelsbeach Winnebago Industries Owner's Forum 14 01-25-2006 03:07 AM

» Featured Campgrounds

Reviews provided by


All times are GMT -6. The time now is 02:53 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Beta 1
Copyright ©2000 - 2023, vBulletin Solutions, Inc.